Elevatör

Elevatör

Elevatör
Elevatör

ELEVATÖR

Elevatör: Çakmak Makine tarafından üretilmiş olan elevatörler yani yükselticiler dökme ve ürünleri düşey veya dik eğimli doğrultularda yükseltmek amacı ile tasarlanırlar. Yükselticilerin tasarımı yükseltilecek ürünün çeşidi ve ürünün yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Elevatörlerimiz yerçekimini ve merkezkaç kuvvetini kullanarak boşaltım işlemini gerçekleştirmek üzere dizayn edilmiştir. Ürünlerin türüne göre makinelerde çeşitli türlerde kepçeli yükselticiler, kefeli veya döner tablalı yükselticiler kullanılır. Elevatörler ürünleri tek ya da çift zincir kullanarak yükseltme işlemini yaparlar. Çakmak Makine tarafından üretilmiş olan elevatörler ürünün makinaya giriş ve çıkış işlemine bağlı olarak yüksek hızlı santrifüj yöntemiyle veya alçak hızlı ağırlıklı boşaltma yöntemi ile işlemi gerçekleştirir. Çakmak Makine tarafından üretilen elevatörlerimiz her türlü ürünü yükseltme işleminden geçirebilir. Örnek vermek gerekirse çeşitli türlerde pudra, çimento, kum, toprak, torba, kömür, soda, kimyasal maddeler, tahıl, un gibi malzemelerin yükseltilmesine yardımcı olur.

Genel olarak kullanım alanları yapı malzemelerinin taşınması, kimya endüstrisi fabrikaları, dökümhaneler, metalürji fabrikaları, besin endüstrisi, un fabrikaları ve tahıl siloları gibi işletmelerdir. Elevatörler az yer kaplaması ve ürünleri yüksek noktalara kaldırma yeteneğiyle ve yüksek kapasitesi ile çok tercih edilen bir makine çeşididir. Elevatörler ayrıştırıcı makineleri veya ürünlerinizi işlemden geçirmek amacı ile tasarlanmış olan makineleri beslemek amacı ile kullanılmaktadır. Nakliyat araçlarına paketlenmiş ürünlerin taşınması gibi amaçları da bulunmaktadır.

Çakmak Makine tarafından üretilen elevatörler ürünlerinizi hızlı ve verimli bir şekilde taşımak amacı ile dizayn edilmiştir. Elevatör makinelerinin çalışma prensipleri genel olarak şu şekildedir; ürün alımı, bantta yukarıya doğru hareket etme ve ürün boşaltımı. Ürün giriş kısmı kepçeli, kefeli veya döner tablalı bölmeler sayesinde gerçekleştirilir. Ürününüze göre hangisinin kullanılacağını belirlemek işlemlerin verimini artırır. Ürünlerin yukarıya taşınması aşamasında kullanılan sistemler ise sonsuz çekme elemanı yani taşıyıcı bant ve bu banda düzgünce sabitlenmiş olan ürün taşıma kepçesi ile çalışmaktadır. Bu bandın dönmesi için kullanılan ve biri yukarı kısımda diğeri aşağı kısımda olmak üzere iki adet kasnaktan oluşmaktadır. Sistemin kontrol edilmesini sağlayan makine kısmı ise aşağı kısımda bulunan kasnağın alt kısmında yer alır.

Çakmak Makine tarafından üretilen elevatörler genel olarak ürünleri ürün taşıma kepçesine aldıktan sonra yani besleme işlemi yapıldıktan sonra üst kısımdaki kasnağın taşıyıcı bandı döndürmesi ve alt kısımdaki kasnağın taşıyıcı bandı gerdirmesi sayesinde üç metre ile on sekiz metreye kadar yüksekliklere ürünleri taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Çalıştırma birimi yani alt kasnağın yakınlarında bulunan sistem kontrolünü sağlayan makine kısmı aynı zamanda hareketli parçanın yani kasnağın hareketini önleyen tutma frenini de içermektedir. Kepçeye yüklenen ürün yukarıya çıktığı zaman boşaltım gerçekleştirilerek işlem tamamlanır. Bu sayede insan gücü ile çıkartılması zor olan yüklerin istenilen yüksekliğe ürünleri taşınması sağlanmaktadır. Ürünleri taşıyacak olan kepçeye ürünlerin doğru yerleştirilmesi ve doğru ürün için doğru kepçe elemanı seçilmesi çok önemli unsurlardan biridir. Çakmak Makine tarafından üretilen elevatörlerimizin parçaları ne kadar en dayanıklı malzemelerden yapılmış olsa da belli bir taşıma kapasitesine ve kalitesine sahiptir. Bu yüzden doğru ürün ve doğru miktar yerleştirilen elevatörler en verimli şekilde çalışacaktır. Elevatörlerin verimini etkileyen bir diğer faktör ise yükselticinin hızıdır. Yeterince hızlı olmayan makine ürününüzü verimli taşıyamaz ama aşırı hızlı makineler de ürününüzün parçalanmasına neden olabilir. Bu yüzden kullanılacak ürün önceden belirlenip elevatör için uygun olup olmadığı da önceden test edilmelidir.

Çakmak Makine tarafından satışa verilen Elevatörler iş veriminizi ve ürün kalitenizi mümkün olduğu kadar iyileştirmek için üretilir.