İlaçlama Makineleri

İlaçlama Makineleri

İlaçlama Makineleri
İlaçlama Makineleri

İLAÇLAMA MAKİNELERİ

İlaçlama Makineleri: Çakmak Makine tarafından üretilmiş olan İlaçlama Makineleri tohum depolama ve saklama işlemleri için geliştirilmiştir. Aynı zamanda tohumların şekil ve yapılarını koruyacak biçimde tohumları ilaçlamak için kullanılır.

İlaçlama Makineleri tohumların ekim sürecinden önce böcek, haşere, sıcaklık ve ortam gibi faktörlerden etkilenip veriminin azalmasını önleyerek yetiştirilmek istenilen ürünün en kaliteli şekilde üretilmesine yardımcı olan çok büyük bir etkendir.

Çakmak Makine tarafından üretilmiş olan İlaçlama Makineleri Tohum Kaplama Makineleri ve Tohum İlaçlama Makineleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Çakmak Makinenin satışa sunduğu İlaçlama Makinelerimizden ilki olan Tohum Kaplama Makineleri tohum halinde bulunan ürünlerin ekim öncesinde korunması ve ekim süresinde daha kolay filizlenebilmesi için katkı sağlayacak olan kimyasalları tohumlara homojen olarak dağıtmak için tasarlanmıştır. Tohum Kaplama Makineleri ürün üretiminde çok büyük değere sahip olan tohumların zengin kaplama malzemeleri ile kaplanması için dizayn edilmiştir. Tohum Kaplama Makineleri tohumları kaplamak için olan kimyasalları otomatik olarak giriş yapmayı ve otomatik salgılamayı sağlar ve bu sayede her operasyon için aynı kalitede ürünler elde edilebilir. Sistem, geleneksel tohum kaplama yöntemlerine göre daha gelişmiş tohum kaplama ve kaplama malzemesinin tohum üzerine daha düzgün dağılmasını sağlamaktadır.

Tohum Kaplama Makinelerinin çalışma prensibi şu şekildedir;

Tohum Kaplama Makineleri PLC kontrollü yüksek doğrulukla ürün girişi ve yüksek doğrulukla kimyasal malzeme dozajlama kullanarak kaplamayı sağlar. Sistem içerisine girecek ürün ve kaplama malzemesi miktarı, dozajlama süresi, sürücü hızları ve diğer gerekli bütün parametreler PLC sistemi üzerinden girilerek ayarlanır ve karışım kazanına dolum otomatik olarak gerçekleşir. Tohum Kaplama Makineleri dört ana bölümden oluşur. Bu bölümler ilaç deposu, ilaç dağıtma çemberi, karıştırıcı tank ve karıştırma helezonudur. İlaç deposu otomatik olarak hazırlanmış ilaç karışımını tutmaya yarar. İlaç dağıtma çemberi hazırlanmış olan ilacı ürünün üzerine homojen dağıtmak için kullanılır. Karıştırıcı tank içerisinde ürün bulunur ve ilaç dağıtma çemberinden gelecek olan kimyasal karışım ürün ile bu tank içerisinde buluşur. Karıştırma tankından geçen ürün karıştırma helezonuna gelerek tohum ve ilacın homojen bir şekilde karışmasını sağlayan devinimleri gerçekleştirir. Tohum Kaplama Makinemiz isteğinize göre kazan çapı, kapasite ve güç açısından ayarlanarak oluşturulur.

Çakmak Makinenin satışa sunduğu İlaçlama Makinelerimizin sonuncusu olan Tohum İlaçlama Makineleri tohumlarınızı saklama, ekim ve filizlenme sürecinde haşerelerden, mantarlardan ve gelişimini ya da ürün kalitesini etkileyen yapı maddelerinin bozulmasına karşı korumak için hassas bir şekilde kimyasal ilaçlar ile kaplanması için tasarlanmıştır. Diğer makinelerden farklı olarak ürünleri daha hassas bir şekilde işlemden geçirdiği için bozulmaya veya çimlenmeyi etkileyecek kırılmalara yatkın tohumlarda kullanım için daha uygun bir şekilde dizayn edilmiştir.

Tohum İlaçlama Makinelerinin çalışma prensibi şu şekildedir;

Tohum İlaçlama Makineleri genel olarak üç bölümden oluşur. Bu bölümler besleme ünitesi, kaplama tankı ve karıştırma kazanıdır. Besleme ünitesinden içeriye ürün girişi yapılır ve karıştırma kazanına önceden kaplama tankı içerisinde hazırlanmış olan kimyasal ilaç iki kademeli bir şekilde uygulanmaya başlanır. Çakmak Makine tarafından üretilmiş olan Tohum İlaçlama Makineleri 5 ton kapasiteye sahip olup 3,5 kW güç ile çalışmaktadır.

İlaçlama yapılan ürünler ilaçlama yapılmayan ürünlere göre maksimum seviyede korunma süresi, maksimum seviyede ürün kalitesi sağlamaktadır. Ayrıca tohumları ekim arazilerinde veya depo edilecek yerlerde bulunan haşerelere, mantarlara ve kaliteyi düşüren diğer dış etkenlere (bakteri veya benzeri gözle görülemeyen zararlı canlı organizmalar ya da sıcaklık, nem gibi etkenler ) karşı korumak için ilaçlamalar yapılmaktadır.

Çakmak Makine tarafından satışa verilen İlaçlama Makineleri iş veriminizi ve ürün kalitenizi mümkün olduğu kadar iyileştirmek için üretilir.