Yonca Tohumu Ekleme Kaplama

Yonca Tohumu Ekleme Kaplama

Yonca Tohumu Ekleme Kaplama
Yonca Tohumu Ekleme Kaplama

YONCA TOHUMU EKLEME KAPLAMA

Yonca Tohumu Ekleme Kaplama: Yoncalar hayvan yemleri olarak kullanılan bir bitki çeşididir. Bu bitkiler hayvanların ihtiyacı olan besin ve vitaminleri barındıran ve yetiştirildikten sonra kurutulup hayvanlara verilir. Yonca hem besleyici olması hem de uzun ömürlü olması dolayısıyla çok tercih edilen bir yem ürünüdür.

Yoncanın ekim ve yetiştirme maliyeti az ve toprakta ufak bir masraf ile yetiştirilebilen bir üründür. Yoncalar hem kurak ve soğuk iklimlerde hem de nemli ve sıcak iklimlerde yetişebilen türleri olan çok çeşitli ve dayanıklı bir bitkidir. 350 – 450 mm yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç duymadan yetişebilen yonca fide zamanlarında soğuğa çok da dayanıklı olmaz ama yetişmiş bir yonca bitkisi kar örtüsü olmadan -15 ya da -25 ˚C'ye kadar dayanabilmektedir. Güney tipi olan yoncalar soğuğa fazla dayanıklı değillerdir ve sıcak iklimlerde yetiştirilmek için daha uygunlardır ve yaz aylarında daha yüksek verimle yetişir.

Yonca tohumları çok küçüktür ve ekim için gerekli aşamaların yanı sıra oluşabilecek hastalıklardan korunmak amacıyla tohum kaplamasına ihtiyaç duyarlar. Yoncalarda veya yonca tohumlarında daha çok görülen bazı hastalıklar vardır. Antraknoz, mildyö, külleme, rastık, leke hastalıkları, kök çürüklüğü, solgunluk ve böcekler ya da hayvanlar tarafından yenilmek yoncaları tehdit eden ya da verimini düşüren başlıca etmenlerdendir.  Yoncalara en çok zarar veren böcek yonca hortumlu böceğidir ( Hypera postica ). Bu tür etmenlerden ürününüzü yani yoncayı en çok koruyan işlem yonca tohumlarının özel ilaçlarla kaplanmasıdır. Ürün tohumlarınızın kaplanması için Çakmak Makine tarafından üretilen tohum kaplama makinelerimiz ürününüzü en verimli şekilde elde etmeniz için en iyi kaplamayı yapacak şekilde dizayn edilir. Çakmak Makine tarafından üretilen tohum kaplama makineleri ürün tohumunuzu zararlardan koruyan ilaçları tohumunuza homojen bir şekilde dağıtarak ekim sırasında ya da sonrasında oluşabilecek etmenlerden ve tohumunuzu yemek isteyen diğer canlılardan tohumu korur ve tohumunuzun filizlenmesinde katkı sağlayacak kimyasallar ile tohum verimini artırır. . Tohum Kaplama Makineleri tohumları kaplamak için olan kimyasalları otomatik olarak giriş yapmayı ve otomatik salgılamayı sağlar ve bu sayede her operasyon için aynı kalitede ürünler elde edilebilir. Sistem, geleneksel tohum kaplama yöntemlerine göre daha gelişmiş tohum kaplama ve kaplama malzemesinin tohum üzerine daha düzgün dağılmasını sağlamaktadır.

Tohum Kaplama Makinelerinin çalışma prensibi şu şekildedir;

Tohum Kaplama Makineleri PLC kontrollü yüksek doğrulukla ürün girişi ve yüksek doğrulukla kimyasal malzeme dozajlama kullanarak kaplamayı sağlar. Sistem içerisine girecek ürün ve kaplama malzemesi miktarı, dozajlama süresi, sürücü hızları ve diğer gerekli bütün parametreler PLC sistemi üzerinden girilerek ayarlanır ve karışım kazanına dolum otomatik olarak gerçekleşir. Tohum Kaplama Makineleri dört ana bölümden oluşur. Bu bölümler ilaç deposu, ilaç dağıtma çemberi, karıştırıcı tank ve karıştırma helezonudur. İlaç deposu otomatik olarak hazırlanmış ilaç karışımını tutmaya yarar. İlaç dağıtma çemberi hazırlanmış olan ilacı ürünün üzerine homojen dağıtmak için kullanılır. Karıştırıcı tank içerisinde ürün bulunur ve ilaç dağıtma çemberinden gelecek olan kimyasal karışım ürün ile bu tank içerisinde buluşur. Karıştırma tankından geçen ürün karıştırma helezonuna gelerek tohum ve ilacın homojen bir şekilde karışmasını sağlayan devinimleri gerçekleştirir. Tohum Kaplama Makinemiz isteğinize göre kazan çapı, kapasite ve güç açısından ayarlanarak oluşturulur.

Uzman görüşlerine göre tohum kaplaması yapılan yonca tohumları çok daha verimli ürünler elde etmek için en ideal tohumlardır. Bu sayede hayvanlara daha verimli olarak üretilmiş yoncalardan elde edilen yemler üretilebilir. Çakmak Makine tohumlarınızı kaplamak için sizlere maximum verimli makineler elde etmek için çalışan bir kurumdur.